LRQA na konferenci Očekávaný vývoj automobilového průmyslu v ČR a střední Evropě

Ve středu 25. října 2017 se v kongresovém centru hotelu Holiday Inn v Brně konala konference zaměřená na Očekávaný vývoj automobilového průmyslu v ČR a střední Evropě. Akce se účastnily téměř tři stovky představitelů výrobců vozidel, výrobců dílů a příslušenství, odborníků a zástupců podniků, které se podílejí na rozvoji automobilového průmyslu. Jedním z účastníků konference byla společnost Lloyd’s Register. Kromě České republiky prezentovali také účastníci ze Slovenska a Rakouska. Zaměřili se na problematiku eletromobility, Průmyslu 4.0, nových technologií a výzkumných studií v automobilovém průmyslu.

„Český automobilový průmysl letos spěje k novému rekordu. Tuzemské továrny vyrobí okolo 1,4 milionu motorových vozidel, loni z továrních linek sjelo 1,344 milionu aut“. Řekl na brněnské konferenci prezident Sdružení automobilového průmyslu Bohdan Wojnar. 

Automobilový průmysl se na tuzemské průmyslové výrobě podílí zhruba jednou čtvrtinou. Tržby tuzemských automobilek a dodavatelů dílů loni meziročně vzrostly o 12 procent na rekordních 1,02 bilionu korun. Objem exportu stoupl o 11 procent na 865 miliard Kč. Podíl exportu na tržbách se od roku 2009 zvýšil o šest procentních bodů na současných téměř 85 procent. Každých 23 sekund se v Česku vyrobí jedno auto, celkem jich loni bylo rekordních 1,34 milionu.

Lloyds Register byl jedním z účastníků konference. Na konferenci vystoupil Ing. Jindřich Znamenáček, CSc., MBA, Assessor Manager, LRQA, který hovořil o „Očekávaném vývoji managementu kvality v automobilovém průmyslu“.

"Řada průmyslových oborů hovoří o čtvrté průmyslové revoluci. Je to v této chvíli spíše trend či směr dalšího vývoje způsobu vyrábění, než změna, která již proběhla a jen se zdokonaluje a rozvíjí, jako tomu bylo u předchozích tří průmyslových revolucí. Směr by se dal shrnout do několika pojmů: „výrobní závod bez lidí“, Smart Factory, Internet of Things (IoT) a Cyber-Physical systems (CPS). Terminologie je v jako obvykle v angličtině, na překlady a zavedení do praxe je vývoj příliš rychlý," vysvětluje Jindřich Znamenáček, Assessor Manager, společnosti Lloyd's Register, která je leaderem v tomto oboru.

Řada firem, zejména těch, které mají hromadnou či velkosériovou výrobu, rozvíjí a implementuje oblast automatizace, robotizace a informačních technologií. Řeší přitom jak jednotlivé systémy, které vytvořili různí výrobci, propojit, aby spolu sdílely informace ve stejném formátu, správně spolupracovaly a řadu dalších otázek. Jde v současné době primárně o technické záležitosti. Jak to ale bude se systémem managementu takové organizace? Na jakých principech se bude zajišťovat, řídit a zlepšovat kvalita produktu? Jaká bude role jednotlivých úrovní managementu? 

„Na tomto místě si jistě řada čtenářů řekne, že certifikace podle nějaké z dalších revizí ISO 9001 už nebude potřebná. Asi čtenáře zklamu, ale jak z historického pohledu, tak z logiky potřeb dodavatelského řetězce bude nadále nutné dávat určitou záruku toho, že dodavatel je schopen dostát svým závazkům tak, jak je deklaroval. Samozřejmě, priority a metodika hodnocení systému managementu kvality se budou muset přizpůsobit novým technickým řešením,“ komentoval Jindřich Znamenáček, ze společnosti Lloyd's Register, která je leaderem v systémech managementu kvality.

Reportáž z konference v Brně můžete sledovat na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=oltll8euGSA

Úplný popis této události si můžete přečíst na webových stránkach zde: http://www.konference.org/automobily2017

U všech hlavních standardů ISO, které jsou revidovány, je společnost LRQA v čele komunikace těchto změn. Nabízíme širokou řadu služeb v oblasti hodnocení, stejně jako veřejné a interní školení ve firmách, které jsou zaměřeny na to, aby pomohly organizacím zajistit hladký přechod na nové standardy.

Pro další informace sledujte naše webové stránky www.lrqa.cz nebo nás kontaktujte na: prague@lr.org